لطفا جمعیت زندگی فرزند فرزندان پاکستان

لطفا: جمعیت زندگی فرزند فرزندان پاکستان اینترنت خانواده پاکستان همسر و فرزند

گت بلاگز اخبار پزشکی رد پای مصرف سیگار و بی تحرکی در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است و سرطان این اندام حاصل رشد غیرقابل کنترل سلول ها هست؛ سیگار، چاقی و بی تحرکی از جمله عوامل مبتلا شدن به این بیماری محسوب

رد پای مصرف سیگار و بی تحرکی در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ

رد پای مصرف سیگار و بی تحرکی در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ

عبارات مهم : پزشکی

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است و سرطان این اندام حاصل رشد غیرقابل کنترل سلول ها هست؛ سیگار، چاقی و بی تحرکی از جمله عوامل مبتلا شدن به این بیماری محسوب می شوند.

به گزارش ایرنا، معمولا نخستین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک خوش خیم به نام پولیپ های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند. ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و باعث متاستاز شوند.

رد پای مصرف سیگار و بی تحرکی در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ

مهمترین روش غربالگری سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی هست. در این روش یک لوله بلند که در سر آن یک لامپ و دوربین کوچک تعبیه شده است هست، وارد روده شده است و دکتر را قادر به بررسی تمام بافت روده می کند. در صورت وجود پولیپ، مقداری از آن نمونه برداری شده است و جهت آزمایش های زیاد به آزمایشگاه ارسال می شود. آزمایش خون و مدفوع دو روش غیر تهاجمی دیگر جهت تشخیص سرطان هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران روز یکشنبه در گفت وگو باایرنا اظهار کرد که معمولا سرطان روده بزرگ بعد از 50 سالگی بروز پیدا می کند ولی افرادی که دارای سابقه فامیلی بیماری روده ای یا این سرطان هستند، ممکن است مستعد سرطان در سنین پایین تر هم باشند.

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است و سرطان این اندام حاصل رشد غیرقابل کنترل سلول ها هست؛ سیگار، چاقی و بی تحرکی از جمله عوامل مبتلا شدن به این بیماری محسوب

دکترمحمد امانی بر لزوم آگاهی مردم به خصوص افراد بالای 50 سال از این بیماری تاکید کرد و گفت: افراد بالای 50 سال باید علائم این بیماری را بدانند و در صورت مشاهده آنها حتما به دکتر مراجعه کنند.

وی عوض کردن در اجابت مزاج و خون در مدفوع را مهمترین علامت این بیماری اعلام کرد و گفت: گاه علامت این بیماری فقط عوض کردن اجابت مزاج است و این مورد در سنین اوج به خصوص بالای 50 سال می تواند علامت خطر باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

امانی ادامه داد که کم کردن می تواند وزن علامت دیگر این بیماری باشد، به عبارت دیگر، حالت پیشرفته بیماری سرطان روده بزرگ می تواند دچار چربی سوزی یا انسداد روده شود.

رد پای مصرف سیگار و بی تحرکی در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران بیان کرد: علامت دیگر این بیماری ممکن است درد شکم باشد، ولی حدود 20 درصد مبتلایان به این بیماری دچار درد شکم می شوند.

وی اظهار کرد: در صورتی که افراد بالای 50 سال یا مردان در هر سنینی دچار کم خونی شوند، باید روده بزرگ این افراد به وسیله پزشکان متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است و سرطان این اندام حاصل رشد غیرقابل کنترل سلول ها هست؛ سیگار، چاقی و بی تحرکی از جمله عوامل مبتلا شدن به این بیماری محسوب

به گفته دکتر امانی، افرادی که دارای پولیپ (توده خوش خیم) هستند، معمولا علامت واضحی ندارند. این افراد ممکن است 5 تا 6 سال پولیپ داشته و حتی این پولیپ در حال تبدیل به سرطان باشد ولی فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

** چاقی، بی تحرکی و مصرف سیگار در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ نقش دارند

وی با اشاره به اینکه مصرف سیگار و تریاک در بروز سرطان روده بزرگ نقش موثری دارند، اظهار کرد: زیاد کردن وزن، چاقی و بی تحرکی هم از عواملی هستند که در بروز این بیماری نقش مهم دارند.

رد پای مصرف سیگار و بی تحرکی در مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ

امانی گفت: مصرف گوشت قرمز زیاد یا پرچربی می تواند به عنوان عامل خطر این بیماری باشد. بهتر است در طول هفته حداقل 4 تا 5 روز از گوشت سفید مانند مرغ و ماهی مصرف شود و حداکثر یک یا دو روز از گوشت قرمز استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران بیان کرد: مصرف الکل هم در ایجاد سرطان روده بزرگ نقش دارد و می تواند باعث زیاد کردن آن شود.

** سبزی ها می توانند جلوی سرطان روده بزرگ را بگیرند

وی با اشاره به این که سبزی و میوه حاوی آنتی اکسیدان هستند، گفت: اگر سبزی و میوه به مقدار نیاز در روز مصرف شود، می تواند جلوی تغییرات سلولی، اثرات بد سلول ها و در نهایت ایجاد سرطان را بگیرد. مصرف سبزی و میوه مناسب می تواند اثر ضد سرطانی داشته باشد؛ ولی متاسفانه طبق آخرین آمار 50 درصد افراد مصرف مناسب روزانه سبزی و میوه ندارند و این عنوان می تواند عامل خطری جهت آنان باشد.

فوق تخصص گوارش و کبد همچنین تاکید کرد: غذاهای آماده، پرچرب و حتی غذاهای حاوی نشاسته می تواند وزن افراد را زیاد کردن دهد و این عنوان هم عاملی جهت مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ است .

امانی به خانواده ها توصیه کرد که به کودکان آموزش دهند آب به میزان مورد نیاز بنوشند، نمک کمتر استفاده کنند و از مصرف نوشابه های گازدار پرهیز کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران افزودد: خانواده ها باید تغذیه کودکان را به سمت غذاهای سالم مانند ماهی و مرغ سوق دهند و غذاهای سالم را جایگزین غذاهای آماده و پرچرب کنند.

** مردان ایرانی زیاد دچار سرطان روده بزرگ می شوند

وی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ جزو سومین سرطان های مرسوم کشور هست، گفت: این سرطان در مردان ایرانی مقداری زیاد زنان است.

امانی گفت: شیوع این بیماری در استان های متفاوت تقریبا یکسان است ولی در بعضی از سرطان ها مانند معده در بعضی نواحی همچون حاشیه دریای خزر و استان اردبیل شیوع بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه در مناطق شهری قطعا شیوع بیماری زیاد هست، اظهار کرد: هرچند بررسی علمی در مورد نقش آلودگی هوا در ایجاد این سرطان انجام نگرفته، ولی غیر از آلودگی هوا، شهرنشینی و ماشینی شدن زندگی می تواند عامل بروز این سرطان باشد.

امانی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های قابل پیشگیری و درمان هست، غربالگری را مهمترین راهکار جهت پیشگیری از مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ اعلام کرد و افزود: با این روش می توان بین 60 تا 70 درصد از مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ پیشگیری کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران شناسایی بیماری در مراحل اولیه را از مهمترین شاخصه های غربالگری دانست و افزود: اگر فرد دارای پولیپ باشد به آسانی می توان آن را برداشت و فرد عمر طبیعی خود را خواهد داشت و اگر هم دچار سرطان شد در مراحل اولیه و قبل از متاستاز، بیماری قابل شناسایی و درمان است.

امانی با اشاره به این که هرچند روش های غربالگری در حال پیشرفت است ولی کلونوسکوپی هنوز مهمترین و دقیق ترین روش جهت غربالگری سرطان روده بزرگ می باشد، اظهار کرد: در صورتی که پولیپ ها با انجام کلونوسکوپی شناسایی و برداشته شود، عامل ایجاد سرطان روده بزرگ هم از بین می رود.

فوق تخصص گوارش و کبد بیان کرد: کلونوسکوپی جهت افراد عادی هر 10 سال و جهت افرادی که دارای سابقه بیماری روده ای یا سرطان در اقوام درجه یک خود هستند هر 5 سال باید تکرار شود.

واژه های کلیدی: پزشکی | بیماری | مبتلا شدن | تشخیص سرطان | سرطان در مردان | سرطان روده بزرگ | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs